Казахський Національний Костюм, Одяг Казахів, Камзол, Казахська Шапка і Костюм Для Дівчинки
07.05.2019 0 prostolady

Казахський Національний Костюм, Одяг Казахів, Камзол, Казахська Шапка і Костюм Для Дівчинки

В закладки
Казахський національний костюм – це відображення багатовікової історії і самобутньої культури нації. Він втілює в собі всі особливості становлення стародавнього народу. Національний одяг є незмінним приводом для гордості прославлених кочівників та предметом інтересу гостей Казахстану. І на сьогоднішній день традиційний костюм не втратив своєї популярності, привертаючи увагу яскравими фарбами, помітні декором і лаконічністю крою.

Загальна характеристиками

Вперше елементи казахської національної одягу почали з'являтися приблизно 600 років тому. Основні особливості традиційного костюма жителів Казахстану:
 • привабливий приталений силует;
 • зимова верхній одяг була більш вільною, частіше всього орного типу;
 • шуби та інші зимові вироби чоловіків і жінок завжди заорювали на ліву сторону;
 • повсякденні і святкові костюми щедро прикрашалися вишивкою і красивими орнаментами;
 • для декорування одягу використовувались хутра, лебединий пух, пір'я птахів, золоті, срібні і люрексовые нитки;
 • вбрання для найбільш урочистих заходів багато декорувались намистинами, коштовними каменями і ювелірними прикрасами.
Вони втілювали в собі особливості і традиції місцевого населення, а також сусідніх націй з країн Далекого і Близького Сходу.

Особливості

Однією з основних особливостей національного костюма казахів, фото якого наведено нижче, є протягом багатьох століть складний, незвичайний декор. Для прикраси одягу використовувалися оригінальні вишивки, тасьма, облямівка та інші елементи. Традиційно вважалося, що орнамент виступає в якості сильного оберегу, що захищає людину від впливу злих сил і негативних думок. Казахи ніколи не скупилися на щедру декорування одягу. При цьому повсякденні вбрання практично не мали відмінностей від урочистих.

Кольори і відтінки

Згідно з багатовіковою традицією, що бере свій початок від кочового народу, казахстанський костюм відрізняється поєднанням яскравих, насичених фарб і соковитих відтінків. Основні кольори:
 • зелений;
 • смарагдово-синій;
 • червоний;
 • сріблястий;
 • золотий.
Ці барвисті відтінки застосовувалися при виготовленні як чоловічого, так і жіночого традиційного костюма. Незважаючи на яскравість і насиченість використовуваних відтінків, жителі Казахстану намагалися не комбінувати в одному вбранні безліч кольорів, роблячи упор на кілька яскравих акцентів.

Тканини

Одяг казахів шився з самих різних матеріалів натурального походження. У процесі розвитку для виготовлення чоловічих та жіночих костюмів використовувалася шкіра та хутро тварин – переважно верблюдів, бобрів, єнотів, лисиць. Для пошиття одягу і нижньої білизни широко використовувалися бавовняні матеріали. Трохи пізніше традиційний костюм казахів зазнав деякі зміни: його почали шити з тканин. Перевага віддавалася таких матеріалів:
 • повсть, одержуваний з овечої або верблюжої вовни;
 • вовняні і бавовняні тканини;
 • сукно;
 • дорогий шовк;
 • оксамит;
 • велюр;
 • парча;
 • атлас.
Дорогі матеріали могли собі дозволити тільки дуже багаті люди, тому тканина, з якої було виготовлено одяг казаха, свідчила про його фінансовому становищі.
На сьогоднішній день найчастіше для пошиття національних чоловічих та жіночих костюмів використовуються сучасні тканини, а також хутро куниці, єнота, тигра, соболя, тхора, хохулі, горностая. У багатьох гірських селищах населення широко застосовує пух гагари, чаплі або лебедя.

Крій

Крій традиційного одягу жителів Казахстану відрізнявся практичністю і приталенностью. При цьому зимові костюми завжди були більш вільними і комфортними. Всі вироби традиційно виготовлялися у формі трапеції (розкльошеними в нижній частині). Короткі наряди казашки не носили. Вони віддавали свою перевагу закритим і скромним камзолам з довгими спідницями або розкльошені суконь. Такі ж костюми, тільки меншого розміру носили, і маленькі жительки гірського краю.

Різновиди

Традиційно казахи і казашки підрозділяли одяг на чоловічу і жіночу. Окремо виділявся дитячий костюм. Кожна з цих різновидів має свої специфічні особливості і спільні риси.
 • всі костюми обов'язково прикрашалися вишивкою, яка була своєрідним оберегом;
 • крій – практичний і лаконічний, підходящий для верхової їзди та кочового способу життя;
 • верхній одяг відрізнялася більш вільним і легким покриємо;
 • високі головні убори носили і чоловіки, і жінки.
Святкові вбрання і головні убори багато декорувались візерунками, стрічками, пір'ям птахів, золотою тасьмою і ексклюзивними ювелірними прикрасами.

Жіночий

При пошитті жіночого костюма основний упор робився на зручність і простоту, так як казашки також кочували верхи, як і представники сильної статі. Поступово костюм дівчини ставав більш вишуканим – він складався з сукні або камзола з довгою прямою спідницею. У холодну пору року жінки носили халат з вовни або хутряну шубу. Образ доповнював високий головний убір, прикрашений хутряною облямівкою або пухом чаплі, лебедя чи гагари. Жінки, як і чоловіки, в обов'язковому порядку щедро прикрашали себе ювелірними прикрасами. Вони відрізнялися в залежності від територіальної належності, віку, рангу, і сімейного стану людини.

Чоловічі

Класичний чоловічий костюм представляв собою комплект, що складається з декількох виробів. Найчастіше в нього входили штани-шаровари, простора сорочка, халат, головний убір і взуття. При виборі верхнього одягу бідні чоловіки віддавали перевагу сукні у формі халата, більш заможні – камзолам, виготовленим з парчі або інших дорогих матеріалів.

Дитячий

Костюм дитини практично в точності повторював одяг дорослої людини. Хлопчика одягали в приталені штани-шаровари з клинами з овечої шкіри, вільну сорочку, зверху – жилет з візерунком або камзол. В якості головного убору для дитячого вбрання використовувалася тюбетейка. Дівчинка одягалися в красиве, яскраве сукні, поверх якої надягали жилет. У більшості випадків маленька казашка носила вбрання, в точності повторює оздоблення дорослої дівчини з єдиною відмінністю в розмірі.

Як зшити костюм своїми руками

Обов'язковим елементом традиційного казахського наряду завжди була вишивка. Щоб декорувати убір оригінальними орнаментами, швачки використовували і використовують спеціальні пальця, які в залежності від особливостей вироби бувають прямокутними або круглими. Також казахськими майстринями широко використовується тамбурних вишивка, що виконується спеціальним шилом з голками та гачком.

Матеріали

У період становлення кочового народу казахська наряд прийнято було зшивати з вовни, шкіри і хутра тварин – вівці, верблюда, лисиці, єнота. Більш сучасне покоління Казахстану використовувало для пошиття одягу тканини – атлас, шовк, парчу, оксамит. У більшості випадків такі матеріали застосовувалися для святкових костюмів.

Жіночий головний убір

Жіночі головні убори залежали від пори року, віку і достатку казашки. Їх основне призначення полягало в тому, що вони не тільки захищали голову від холоду і вітру, але й демонстрували всім оточуючим соціальне становище жінки. Молоді дівчата найчастіше носили тюбетейку – невелика і невисока шапка, розшита красивими візерунками. До її верхньої частини пришивалось кілька пір'їн білого філіна, які виступали в якості оберега, що захищає дівчину від злих сил. У зимову пору року вбрання доповнювався високими шапочками конусоподібної форми, облямованими хутром.
Тюбетейку дівчата носили до самого заміжжя. Під час весілля здійснювався цілий ритуал з її зняття. Після урочистості заміжня жінка носила саукеле – це тривало до народження первістка, після чого її наряджали в інший головний убір, який вона носила до кінця своїх днів.

Весільний головний убір

Весільний головний убір казашек називався саукеле. Він був найбільш дорогою і розкішною частиною вінчального вбрання. У деяких поселеннях вартість весільного саукеле оцінювалася в табун коней. Традиційно вважалося, що чим багатшим і розкішнішим весільний головний убір, тим щасливіше і безхмарнішим буде життя молодої сім'ї. Слід зазначити, що величезна популярність саукеле збереглася аж до середини 19 століття. Убір представляв собою дуже високу шапочку конусоподібної форми, яка була щедро прикрашена пір'ям філіна, вишуканою мереживний вуаллю, а також дорогоцінними каменями – перлинами, коралами, монетами, рубінами, бірюзою, сапфірами і навіть діамантами. Саукеле обов'язково декорироровался розкішними ювелірними прикрасами для скронь і підборіддя. Задня частина головного убору мала одну або кілька стрічок, які складаються з позолочених ниток і прикрашених тасьмою. У більшості випадків на потиличну частину саукеле наносилося зображення оберега – риб'ячої голови, яка була символом любові, щастя і благоденства.
Після появи на світ першої дитини жінка знімала саукеле і їй урочисто підносився інший головний убір під назвою «кимешек», який вона носила до самої смерті. Він представляв собою шапку з широкими фалдами, які прикривають від оточуючих плечі, шию, груди і верхню частину спини жінки. Передня частина головного убору прикрашалася незвичайними вишивками з бісеру, перлів, коралів, золотих або срібних ниток.

Чоловічі головні убори

Чоловіки Казахстану протягом багатьох століть залишаються вірними традиційному головного убору – тюбетейці. Також досить популярними були шапки з хутра та високі убори з повсті, відмінною рисою яких були поля, загнуті вгору. Вони декорувалися вставками з оксамиту або атласу, прикрашалися орнаментом із золотої нитки. Такий головний убір називався «айыр калпак», і його могли собі дозволити тільки дуже заможні люди. У холодну пору року надзвичайно популярним був «тымак», для виготовлення якого використовувався овчина. Для дитячих головних уборів найчастіше застосовувався хутро лисиці.

Жіноче вбрання

Жіночий костюм складався з кількох частин. Найчастіше це був приталений камзол з розкльошеною спідницею або плаття. У казашек з різних регіонів практично повністю відсутні які-небудь відмінності в національному вбранні. Також нічим не відрізнялася одяг для роботи, верхової їзди, святкових і буденних днів. Єдина відмінність полягала в тому, що костюми для урочистих заходів виготовлялися з дорогих, якісних матеріалів. Їх відмітною особливістю було декорування шовковими стрічками, дорогоцінним камінням, хутряними оторочками. Для доповнення образу казашки широко використовували різні прикраси. У більшості випадків перевага віддавалася:
 • кільцям;
 • браслетам;
 • сережках;
 • ожерельям;
 • багато розшитим поясам.
Для виготовлення ювелірних прикрас використовувалися різні матеріали в залежності від фінансового стану жінки. Це могло бути золото, срібло, дорогоцінне, напівдорогоцінне каміння або звичайний метал.

Весільний костюм жіночий

Весільний жіноче вбрання – це неповторний еталон розкоші і витонченості. Для виготовлення сукні нареченої використовувалися тільки найкращі і дорогі тканини, декоративні елементи, ювелірні прикраси. Основні особливості весільного костюма нареченої:
 • представляв собою приталені плаття з розкішним, пишною спідницею;м
 • для пошиття використовувалася органза, шовк або атлас;
 • поверх сукні надівався камзол, розшитий золотими нитками;
 • голову нареченої прикрашала саукеле – убір конусоподібної форми;
 • колір міг бути червоним, білосніжним, рожевим, молочним або синім.
Весільну сукню червоного відтінку символізувало собою розкіш молодості і радість життя. Синій колір вбрання вибирали дівчата, які прагнуть підкреслити свою чистоту, невинність і ніжність. Саукеле багато прикрашався пір'ям, хутряними оторочками, коштовностями, фатою або хусткою з органзи, парчі. Багато сучасні модниці задаються питанням щодо того, як зшити саукеле самостійно в домашніх умовах. Але настільки складну і копітку роботу краще всього довірити рук професійних майстринь, так як весільний головний убір є справжнім витвором мистецтва. У багатьох заможних сім'ях саме розкішний саукеле був найдорожчою частиною посагу нареченої.

Чоловічий казахський національний костюм

Чоловічий казахський національний костюм завжди відрізнявся простотою, лаконічністю і функціональністю. Але при цьому він виглядав святково і нарядно, його розфарбування радувала яскравими фарбами. Обов'язкова частина комплекту чоловічого одягу – широкі штани-шаровари зі спеціальними клинами з овчини, які оберігають ноги казаха від натирання під час верхової їзди. Вони називалися шалбар. Наряд доповнював бешмет – зручний камзол з практичною тканини, що захищає від вітру і палючого сонця. Вони поділялися на літні та зимові моделі. Також жителі Казахстану носили шеклен – широкий пояс з красивою вишивкою, виступає в ролі оберега для свого власника. В якості верхнього одягу бідні чоловіки носили повстяні халати з довгими полами, більш заможні віддавали перевагу хутряним шуб.

Взуття

Чоловіки, жінки і діти Казахстану віддавали свою перевагу чобіт. Це зручна і практична взуття, яка ідеально підходила представникам мандруючого народу. Чоловіче взуття була більш простою і лаконічною. У зимовий час року чоловіки обов'язково заправляли штани-шаровари, в чоботи – це допомагало їм зберігати тепло. Жіночі чоботи прикрашалися вишивкою та декоративними вставками. Святкові вироби обов'язково мали невеликий каблучок і трохи загнутий вгору носок. Молоді юнаки часто носили взуття на досить високому каблуці, який становив не менше 7-8 см. Серед чоловіків літнього віку були популярні м'які і зручні вироби без каблука. Самі бідні чоловіки і жінки не могли собі дозволити шкіряні чоботи. В їх гардеробі переважали звичайні сандалі з плоскої підошви зі шкіри, зафіксованої на нозі за допомогою спеціальних ремінців.

Декор

Одним з найважливіших прикрас чоловічого і жіночого вбрання жителів Казахстану є незвичайний візерунок. Він міг бути різним. Найчастіше застосовувався орнамент, що складається з геометричних фігур, анімалістичні або флористичні принти. Деякі костюми казахів і казашек являли собою справжній шедевр, так як були декоровані малюнками, що представляють собою цілісну сюжетну лінію. Для вишивки застосовувалися золотисті нитки люрексу, великі намистини і дрібний бісер, кольорове скло, дорогоцінні камені і перли.

Сучасні моделі

Стиль сучасного Казахстану зазнав істотні зміни. Чоловіки і жінки зупиняють свій вибір на практичною і функціональною одяг модних брендів, традиційні народні костюми можна зустріти тільки у віддалених поселеннях. Але нація пам'ятає і шанує свої традиції, мову і культуру. Багато казахів і казашки надягають національний костюм на весілля, різні урочисті заходи, виконують в них національний танець. Не менш популярними є і ляльки у традиційному казахської одязі, яких модно виставляти на святах.
Традиційна одяг з її яскравими фарбами і неповторними орнаментами казахського народу залишається невичерпним джерелом натхнення для таланту багатьох сучасних дизайнерів, які продовжують широко використовувати її елементи в своєму мистецтві.
Якщо у вас виникли питання - залишайте їх у коментарях під статтею. Ми або наші відвідувачі з радістю відповімо на них
Марійський Національний Костюм, Марійський Орнамент, Візерунки на Національному Костюмі у Дівчат
Марійський народ – це фінно-угорський етнос, який представляє собою населення невеликий республіки Марій Ел, розташованої на території Поволжя, сучасної Пермської
Узбецький Національний Костюм, Узбецький Халат і Плаття Для Дівчини Для Танцю, Чапан
Практично кожна нація на нашій планеті може похвалитися власними атрибутами. В їх число завжди входили традиційні вбрання, стиль яких залежав від багатьох факторів.
Японська Одяг і Костюм, національний Одяг Японії, Вафуку, Юката Чоловіча, Японське Кімоно
Японія не даремно називається країною Висхідного сонця. Вся її культура насичена величчю, таємничістю і неповторною красою. Відображенням розкоші і багатовікової історії
Національний Костюм Італії, Італійська Народна Одяг Для Дівчинки Для Сценки, Орнаменти на Одязі
Формування національного італійського костюма бере початок у Стародавньому Римі. В кінці XVIII століття країна стала представляти єдине королівство. На національний
Білоруський Національний Костюм, Народний Жіночий Костюм Білорусів, Сорочка Для Дівчинки Своїми Руками
У привітній Білорусії національний костюм надівається не тільки під час важливих свят, але й у повсякденному побуті теж зустрічається. На території пострадянського
 <