Марійський Національний Костюм, Марійський Орнамент, Візерунки на Національному Костюмі у Дівчат
18.04.2019 0 prostolady

Марійський Національний Костюм, Марійський Орнамент, Візерунки на Національному Костюмі у Дівчат

В закладки
Марійський народ – це фінно-угорський етнос, який представляє собою населення невеликий республіки Марій Ел, розташованої на території Поволжя, сучасної Пермської губернії. М'який характер даного народу ґрунтується на позитивному ухваленні всього, що існує в цьому світі. Настільки толерантний погляд допоміг населенню зберегти свою первісну історію та віру як основу автентичної історії первісної культури чувашів. Її уособленням став марійський національний костюм, який відрізняється оригінальними, яскравими колірними комбінаціями, незвичайними, дивно красивими орнаментами і декоративними оздобленням.

Основні частини народного костюма

Національний костюм марійців – це втілення давньої історії і традицій мордовського народу, уособлення його культури і способу життя. Традиційна одяг чуваської чоловіки складалася з кількох елементів:
 • сорочка;
 • штани;
 • пояс, щедро прикрашений вишивкою або тасьмою;
 • взуття;
 • головний убір.
Здавна удмурти носили в якості повсякденного взуття плетені лыковые постоли, виготовлені з семи лик. У свята віддавали перевагу шкіряного взуття, виготовленої з коров'ячої або овечої шкіри. Але такі дорогі взуттєві вироби могли собі дозволити тільки представники багатих. Також величезною популярністю серед бідніших марійців користувалися вовняні або полотняні онучі, які носили представники обох статей. Взимку онучі робилися із щільного, теплого сукна.

Особливості марійського народного костюма

Основні особливості марійського костюма полягають у тому, що він втілює в собі всю яскраву самобутність гірничого татарського народу, його розвиток ґрунтується на історії і традиціях народів Мордви. Характерні риси народного костюма марійського народу:
 • основний колір – білосніжний;
 • допускаються вставки і вишивки чорного, бордового, коричневого кольору;
 • одяг прикрашався вишивками і оригінальними візерунками.
Під будь-який костюм, як чоловічий, так і жіночий, обов'язково одягали зручні, вільні штани.

Кольори і відтінки

Кольори, які переважають у розцвічення традиційного вбрання, – білий, доповнений орнаментами і візерунками червоного, чорного, бордового, цегляно-коричневого кольору. Предки сучасних народів Поволжя також широко використовували в одязі темно-сині, чорні, вишневі відтінки. Для прикраси одягу використовувалися вишивки-обереги, виконані у всіх відтінках червоного і коричневого. Ці барвники отримували в процесі варіння певних рослин і трав. В залежності від густоти вареної суміші колір одягу міг бути більш або менш насиченим.

Тканини і крій

Здавна марійці займалися ткацтвом, вважаючи за краще носити в залежності від погодних умов полотняну, льняне. Широко використовувалося сукно – зокрема, для пошиття верхнього одягу чоловіків і жінок. Трохи пізніше, коли на марійську культуру зробили сильний вплив російські традиції і погляди, чоловіки та жінки стали носити костюми з бавовни. Чоловічі і жіночі туніки були просторими, мали трапецієподібний або прямий крій. Зимові каптани, які служили для надійного захисту людини від вітру, морозу і холоду, були туникообразными і подовженими. У деяких випадках довжина могла бути нижче колін. Літні каптани представляли собою укорочені моделі до лінії талії або середини стегна, приталеного крою. Вони могли бути відрізними по талії або прямоспинными. Крій штанів, які носили і чоловіки, і жінки, залежав безпосередньо від місцевості, в якій проживав представник марійського народу. Серед мешканців і мешканок східних регіонів надзвичайно популярними були приталені або завужені моделі штанів. Люди, що проживають в гірській або луговий місцевості, зупиняли свій вибір на більш комфортних, вільних виробах, які не сковують рухів.

Різновиди

У зимову пору року марійський національний костюм доповнювався утепленим каптаном, який носили і чоловіки, і жінки, або ж смушкового шубою. Взуття була представлена теплими валянками або чобітьми. Марійські національні костюми, фото яких можна побачити в інтернеті, поділяються на кілька категорій:
 • буденні вбрання;
 • весільні;
 • обрядові;
 • святкові.
Кожен з виробів має свої характерні риси та особливості. Покрий святкового костюма практично нічим не відрізнявся від крою буденного. Єдиною відмінністю був яскравий, барвистий орнамент, прикраса підвісками, вишивками і тасьмою.
Основним елементом святкового і повсякденного костюма східної мордви була туніка. Вона являла собою видовжене цельнокроеное полотно з конопель чи льону, яке складали вдвоє, роблячи розріз для горловини, потім частина тканини загинали вздовж і прошивали, створюючи рукава. Дитячий одяг нагадувала зменшену копію вбрання для дорослих. Сорочки для хлопчиків і дівчаток були прикрашені візерунками та орнаментами, що несуть захисні функції. Вважалося, що вони оберігають дитину від негативного впливу оточуючих, злих сил і спокус.

Жіночі

Традиційний жіночий костюм відрізнявся яскравими, барвистими кольорами, незвичайними вишивками, великою кількістю декоративних елементів. Основні елементи жіночого вбрання та їх особливості:
 • подовжена туніка – основна частина одягу, щедро прикрашена вишивкою в області коміра, рукавів і подолу, в деяких випадках орнамент міг прикрашати і спину вироби;
 • жіночі сорочки декорувалися намистинами, бісером, красивими гудзиками, яскравими стрічками різних кольорів, які демонстрували вміння марійської дівчата в рукоділлі;
 • як і представники сильної половини марійського народу, під одяг жінки обов'язково одягали штани. Мешканки східних регіонів воліли вільні моделі, мешканки гірської і луговий місцевості вибирали приталені вироби.
Для холодної, вітряної погоди дівчата марійського народу воліли каптани, які поділялися на літні та зимові. Літні вироби були укороченими і досягали лінії талії або стегон, зимові моделі були більш просторими і видовженими, вони служили для зігрівання носительки. У якості декоративних елементів В жіночому національному костюмі виступав нагрудник, пояс розшитий фартух. На поясі кріпилися залізні кільця або монети, різнокольорові стрічки, рушники. Ці частини костюма прикрашалися бісером, намистинками, монетами, яскравими стрічками, красивими, строкатими хусточками. Також часто використовувався перламутр з раковин, який могли собі дозволити тільки заможні люди. Святкові вбрання мариек були прикрашені розкішними орнаментами, тасьмою, різнокольоровими стрічками і невеликими, розшитими хусточками. Взуття жінок марійського народу мало чим відрізнялася від чоловічої і була представлена літніми личаками, а також зимовими чоботами або валянками.

Чоловічі

Чоловічі костюми жителів марійської республіки складалися з кількох обов'язкових елементів, до яких відносяться:
 • сорочка або подовжена туніка, яку називали тувир;
 • кафтан;
 • полотняні штани;
 • постоли або інша взуття;
 • головний убір.
Предки марійців віддавали свою перевагу подовженим сорочок, довжина яких могла бути нижче колін. Кілька століть потому серед чоловіків придбали популярність більш укорочені вироби, ледь досягають середини лінії стегна. Горловина вишивалися спеціальним художнім візерунком, який оберігає людину від злих сил, заздрості і пристріту. В залежності від регіону проживання серед чоловіків були популярними різні моделі штанів. Гірські лучні жителі воліли приталений покрій, східні марійці вибирали більш широкі і просторі фасони штанів. У зимовий холод жителі марійської республіки доповнювали свій наряд каптаном традиційного чорного або білого кольору, виготовленого із сукна або полотна.

Особливості орнаменту і їх значення

Марійські візерунки представляли собою геометричні орнаменти, які грають роль не стільки прикраса, скільки оберегу, символу належності людини до певного соціального стану. Крім того, в кожному узорі була зашифрована символіка – ритуальні знаки, що приносять своєму власнику успіх, здоров'я і благополуччя, захищають його від злих сил і поганих помислів. Тому марійські орнаменти та їх значення відігравали надзвичайно важливу роль при пошитті чоловічого, жіночого та дитячого одягу. Вишивка на національному жіночому костюмі вказувала не лише на соціальну приналежність, але і на сімейний стан жінки. Також дівчата з Поволжя приділяли увагу і різноманітним ювелірним прикрасам – найбільшою популярністю користувалися сережки, кільця, масивні намиста і намиста.

Весільне вбрання

Самим розкішним і красивим серед усіх нарядних костюмів марійців був весільний. Як чоловічий, так і жіночий вінчальний наряд виконувався в білосніжних тонах з вишуканими вишивками. Нареченої віддавали перевагу білим ошатним суконь, під які надягали легкі натільні сорочки. Поділ весільного вбрання був прикрашений монетами для того, щоб сімейне життя молодих було щасливим і безбідним. Поверх сукні наречена одягала каптан білого, зверху – зеленого кольору, який також був декорований золотими або срібними монетами. Для прикраси марійської весільного одягу використовувалися численні декоративні елементи:
 • строката тасьма;
 • стрічки яскравих кольорів;
 • вишивка різних відтінків;
 • монети із золота або срібла;
 • бісер;
 • намистинки;
 • вставки з натурального хутра.
Наречений обов'язково одягав весільний головний убір – капелюх з загнутими полями, а костюм прикрашав спеціальним поясом-оберегом, декорованим підвісками і монетами. Одним з основних елементів святкового костюма мариек був вишуканий фартух, розшитий спеціальними весільними візерунками і підперезаний красивим, яскравим поясним рушником.

Головні убори

У літню пору року предки марійців носили головні убори чорного або білого кольору. При цьому чорна капелюх вважалася повсякденному, а біла призначалася для урочистих, святкових заходів. Взимку традиційний чоловічий костюм доповнювався хутряною шапкою-вушанкою або валяным головним убором. Трохи пізніше широке поширення одержали вироби у формі кашкета. Жіночі головні убори, що були обов'язковою складовою традиційного вбрання. Вони поділялися на дві основні категорії – жіночі та дівочі. При виборі відповідного виробу марійки враховували соціальний і сімейний стан, а також свій вік. Популярні головні убори:
 • багато жінки носили шалі та хустки, щедро декоровані вишивкою, геометричними або рослинними орнаментами;
 • незаміжні дівчата воліли пов'язки з шкіри або шерсті, прикрашені намистинами, монетами, бісером;
 • часто костюм доповнювався загостреним головним убором.
Трохи пізніше жіночі марійські головні убори були доповнені такией – півсферичним виробом конусоподібної, лопатоподібною або каркасної форми, поверх якого обов'язково накидывался розшитий хустку. Найбільш давній головний убір жінок Поволжя – шурка – походив від скіфів, а його висота могла досягати 40-45 см. Дуже важливою частиною весільного костюма мариек є святковий головний убір. Влітку дівчата одягали такию, взимку – шапку з хутра. Поверх головного убору обов'язково повязывался хустку червоного кольору, який символізував щастя, благополуччя і достаток в майбутньому сімейному житті.

Сучасний марійський національний костюм

Незважаючи на стрімкий прогрес модної індустрії і розвиток нових трендів, традиційний марійський костюм не втрачає своєї актуальності. Звичайно ж, виготовлений і розшитий вручну національний наряд на сьогоднішній день є музейною рідкістю і найчастіше застосовується для прикраси ляльок на виставках, різних народних свят та урочистих заходів. Фабричний марійський костюм сьогодні виробляється багатьма торговими марками. Він може бути повністю виконаний у народному стилі, або ж мати кілька традиційних елементів. Наприклад, величезною популярністю користуються сучасні сукні чи сорочки, прикрашені класичної чуваської вишивкою і національними орнаментами.
Завдяки ультрамодного етнічним стилем оригінальні костюми допомагають марійцям пам'ятати і шанувати культуру і традиції свого народу.
Якщо у вас виникли питання - залишайте їх у коментарях під статтею. Ми або наші відвідувачі з радістю відповімо на них
Казахський Національний Костюм, Одяг Казахів, Камзол, Казахська Шапка і Костюм Для Дівчинки
Казахський національний костюм – це відображення багатовікової історії і самобутньої культури нації. Він втілює в собі всі особливості становлення стародавнього народу.
Узбецький Національний Костюм, Узбецький Халат і Плаття Для Дівчини Для Танцю, Чапан
Практично кожна нація на нашій планеті може похвалитися власними атрибутами. В їх число завжди входили традиційні вбрання, стиль яких залежав від багатьох факторів.
Удмуртська Національний Костюм, Орнаменти та Візерунки на Костюмі, національний Одяг Дівчат
Історія традиційного одягу Удмуртії багата і насичена. Удмуртська національний костюм – не просто предмет гардероба фінно-угорської народності. Це символ працьовитості
Японська Одяг і Костюм, національний Одяг Японії, Вафуку, Юката Чоловіча, Японське Кімоно
Японія не даремно називається країною Висхідного сонця. Вся її культура насичена величчю, таємничістю і неповторною красою. Відображенням розкоші і багатовікової історії
Білоруський Національний Костюм, Народний Жіночий Костюм Білорусів, Сорочка Для Дівчинки Своїми Руками
У привітній Білорусії національний костюм надівається не тільки під час важливих свят, але й у повсякденному побуті теж зустрічається. На території пострадянського