Узбецький Національний Костюм, Узбецький Халат і Плаття Для Дівчини Для Танцю, Чапан
19.04.2019 0 prostolady

Узбецький Національний Костюм, Узбецький Халат і Плаття Для Дівчини Для Танцю, Чапан

В закладки
Практично кожна нація на нашій планеті може похвалитися власними атрибутами. В їх число завжди входили традиційні вбрання, стиль яких залежав від багатьох факторів. Узбецький національний костюм – це відображення унікальної культури, традицій та історії стародавнього східного народу. Одяг жителів Узбекистану формувалася протягом багатьох століть, а її актуальність і популярність не зменшуються і на сьогоднішній день. Національне вбрання дозволяє досконально вивчити історичні аспекти становлення народу, його характерні особливості і відмінності від інших східних націй, наприклад, таджицької.

Особливості узбецького національного костюма

Узбеки – це дивно гостинний, терплячий і доброзичливий тюркський народ, який з повагою і пошаною ставиться до свого культурного надбання, так і до традицій інших націй. Живий і яскравий характер узбеків знайшов своє відображення в оригінальному, строкатому і барвистому вбранні жителів країни. Національний костюм можна відрізнити за його характерних особливостей:
 • використання яскравих, насичених відтінків – вважалося, що темні кольори привертають до себе зло і невдачі;
 • відмова від чорного і темно-синього кольору – вони вкрай рідко використовувалися при пошитті чоловічого і жіночого одягу у всіх регіонах Узбекистану;
 • в більшості випадків наряди виготовлялися з дорогих, розкішних тканин – атласу, вельвету, оксамиту;
 • фасон одягу був простий і лаконічний, зорієнтований на комфорт і зручність для людини;
 • наряди дітей за кроєм і забарвленням не відрізнялися від одягу для дорослих.
Найбільш переважними при пошитті речей були всі відтінки червоного кольору. Традиційно вважалося, що вони приносять у дім свого власника щастя, удачу та достаток.
Крій одягу таджиків і узбеків не відрізнявся особливою оригінальністю. У більшості випадків костюми шили з шматків тканини прямокутної форми, які могли бути навіть не розрізаними, а розірваними по рівному шву. Трохи пізніше, з розвитком ткацького та кравецької майстерності, національний одяг виготовлявся дещо інакше. Прямий клапоть тканини перегибался, в результаті чого створювалися передня і задня частина вбрання. В пахвовій області розміщувалася ластки. Штани шилися аналогічним чином, з'єднувалися прямими тканинними отрезами.

Чоловічий одяг

Мода Узбекистану практично не змінюється. І чоловіча, і жіноча одяг неможлива без халата, який є основним елементом будь-якого костюма. Стьобаний халат носили всі, незалежно від віку і статевої приналежності. Чоловічі вироби були виконані в темних стриманих тонах, відрізнялися простотою і лаконічністю. В якості застібок використовувалися тонкі зав'язки і пояси. Представники сильної статі носили їх будинку, у повсякденному житті, а також на різні урочисті заходи. Святкові вироби щедро прикрашали вишивками з золотих ниток, тасьмою, вставками з атласу, парчі або оксамиту контрастного кольору, якими декорувалися краю і рукава вироби. Вони мали вертикальні розрізи для комфорту під час руху. Образ узбека обов'язково доповнювали штани довжиною до щиколоток, які називалися иштон. Вони були досить просторими і вільними, але звуженими в нижній частині і повністю позбавлені будь-яких декоративних елементів. Це забезпечувало чоловікові максимальний комфорт і зручність в процесі ходьби або верхової їзди. Також представники східного народу носили куйлак – легку сорочку, поверх якої надягали літній або зимовий халат. У давні часи сорочки мали довжину до коліна або нижче, трохи пізніше величезну популярність придбали більш зручні і практичні моделі довжиною до середини стегна. Вони мали різні варіанти горловини: вирізи могли бути вертикальні, до рівня грудей або ж горизонтальні, від одного плеча до іншого. На свята одягали шовкові сорочки. Стиль узбеків доповнювався різними головними уборами та аксесуарами. Найбільш популярним був кийикча – широкий пояс, який використовувався для підв'язування верхнього одягу. Також він міг чіплятися поверх сорочки. Він представляв собою широкий хустку, складений смугою або трикутником з шовку, бавовни. Святкові моделі декорувалися золотими або срібними пряжками. Варіанти для святкових заходів являли собою справжній шедевр кравецької майстерності. Вони виготовлялися з дорогого оксамиту, щедро декорувалися позолоченими візерунками, орнаментами-оберегами, бісером. Для пояси використовувалися матеріали яскравих, контрастних кольорів, які виділяються на тлі інших предметів одягу. Особливої уваги заслуговує чоловічий весільний костюм, в який узбеки одягаються і на сьогоднішній день. Він обов'язково прикрашався за допомогою парчі з золотими або срібними нитками. При цьому декорировался не тільки халат, але і взуття, а також головний убір.

Верхній одяг: як називався узбецький халат

Узбецька народна одяг чоловіків і жінок практично нічим не відрізнялася. В якості верхнього предмета гардероба використовувався халат. Якісь риси, які виділяються за статевою ознакою, були відсутні. Найчастіше жителі Узбекистану і Таджикистану носили чапан, який шився з різних матеріалів в залежності від часу року. Зимові та осінні моделі в обов'язковому порядку утеплювати ватою або верблюжою шерстю. Також виділяли повсякденні і святкові халати.

Головні убори

Образ узбецького чоловіки обов'язково доповнювався головним убором, який захищав голову свого власника від палючого сонця і пронизливого вітру. Найпоширенішим виробом була тюбетейка – невелика шапка плоскої округлої форми, яка прикрашалася красивими орнаментами та іншими декоративними елементами. Також представники східної національності носили кулох – головний убір у формі високого ковпака з повсті, обтягнутий сукном, прикрашений вишивками, бахромою по краю. Головний убір у кожному з регіонів Узбекистану мав свої особливості. Тюбетейки істотно відрізнялися по висоті, забарвленням і використовуваному орнаменту. Вони розрізняються за типами, бувають повсякденними і святковими, призначеними для дітей, чоловіків і жінок. Окремо виділялися головні убори для людей похилого віку.

Взуття

В якості теплою або легкого взуття представники східної національності найчастіше використовували чоботи, виготовлені з тонкої шкіри особливої вичинки. Завдяки їй у таких виробах було дуже тепло в зимову пору року і не жарко влітку. Чоботи носили чоловіки, жінки і діти. Багаті, заможні узбеки могли собі дозволити доповнити гардероб святковими чобітьми. Ці моделі робили з м'якої шкіри, вони мали невеликий скіс в області середній частині підошви. Завдяки цій деталі чоловік міг впевнено триматися в сідлі під час верхової їзди.

Галерея

Узбецький костюм для хлопчика, фото якого подано нижче, складається з просторого халата, вільної сорочки з горизонтальною або вертикальною горловиною, а також широких штанів, звужених в області щиколотки, зі шнурком на поясі, клинами в передній і задній частині виробу. Для штанів краще всього використовувати темний, непомітний матеріал, халат ж найчастіше шиють з тканини зі смугастим забарвленням. Для пошиття сорочки використовується ціле полотнище, перегнутое в області плечей, з вставленими клином і ластовицею на рукавах. Також виготовляється і халат – з двох цілісних полотнищ, перегнутых вдвічі по лінії плеча. Для прикраси застосовується строката стрічка або тасьма.

Жіночий одяг

Яскравий стиль національного одягу узбеків і узбечек привертають увагу своєю барвистою красою, різноманітними покроями і використанням різної кольорової гами. При пошитті жіночого костюма особлива увага приділялася використовуваним відтінкам, так як вони не тільки підкреслювали вишуканий смак узбечки, але і відображали її соціальний та сімейний стан. Наприклад, дружини ремісників найчастіше носили одяг, виконану в зелених тонах, а багаті, заможні дами – в фіолетових і блакитних. Жіночий традиційний костюм складався з декількох основних елементів:
 • сукня;
 • шаровари;
 • халат;
 • головний убір;
 • прикраси і аксесуари.
Фасони узбецьких суконь найчастіше були туникообразными, аналогічними чоловічих сорочок, мали довжину до щиколоток для того, щоб надійно закривати все тіло мусульманки. Трохи пізніше узбечки стали носити більш витончені і жіночні сукні, мають гарні призібрана манжети і кокетку.
Жінки східної народності ніколи не носили сукні в якості самостійного предмета одягу. Їх обов'язково доповнювали широкими шароварами, нижня частина яких була прикрашена вишивкою, тасьмою або бісером. Штани були широкими і вузькими внизу. Такий одяг дівчата носили з дитячих років. Іслам суворо регламентує речі для мусульманок. Весь одяг має бути максимально закритою і стриманою. Саме тому основним акцентом у жіночому вбранні були прикраси та аксесуари, в яких узбечки ні в чому не обмежувалися. Найчастіше носили сережки, персні, браслети, нагрудні прикраси, виготовлені із золота або срібла. Великим попитом користувалися намисто в кілька рядів з монет або коралів. Вони грали роль не тільки декоративну, але і символічну: захищали свою власницю від злих сил і пристріту. Узбецькі дівчата дуже любили доповнювати свій образ розкішними налобними прикрасами.

Верхній одяг

Представлена халатами з прямими довгими рукавами, які поділялися на зимові та літні, святкові та повсякденні. Жіночий чапан, на відміну від чоловічого, обов'язково прикрашався яскравими, барвистими вишиванками та візерунками. У більшості випадків вишивка виконувалася золотом, за допомогою оксамиту і шовку. Одяг декорувався орнаментами на рослинну або геометричну тематику. Такі візерунки служили не тільки для краси одягу, вони носили символічний характер і відігравали роль оберега від злих сил і поганих думок. Також наряди часто декорувалися візерунками, підкреслюють соціальний та сімейний стан своєї власниці. Серед жінок популярністю користувався камзол – приталені куртка, яка носилася поверх сукні або туніки. Дещо пізніше в моду увійшли жилетки-безрукавки, вони використовувалися в якості верхнього одягу і називалися нимча, куртки з коміром-стійкою. В окремих регіонах Узбекистану жінки носили мурсаки і румчи. Перший являв собою різновид верхнього одягу, яка мала велику схожість з халатом і тунікою, мав довжину до п'ят і утеплену підкладку. Для більшої зручності такі моделі виконувалися з запахом. Румча – це приталений, довгий халат, який повністю прикривав тіло узбечки від сторонніх очей. Близько 250 років тому в жіночому гардеробі з'явився камзур – обтягуючий халат з короткими або вузькими рукавами.

Головні убори

Жителі Узбекистану сповідують іслам, тому представницям прекрасної статі суворо заборонялося ходити з непокритою головою. Всі узбечки незалежно від віку носили головні убори, прикривають їх волосся. Серед основних моделей виділялися:
 • тюбетейка – невелика плоска шапочка з вставками з шовку, розшита красивими візерунками або прикрашена вишивкою з золота;
 • тюрбан – головний убір у формі чалми;
 • хустка – широко використовувався заміжніми жінками.
Дами, які вийшли заміж, воліли носити одночасно дві хустки, одна з яких повязывался на лобі, а другий повністю закривав волосся жінки.
У перший час узбечки, як і всі мусульманки, носили паранджу, яка була повсякденного або святкового. Головні убори на кожен день виконувалися в чорному кольорі, їх одягали тільки при виході з будинку – вважалося, що носити чорну паранджу в будинку не можна, так як це може стати причиною різних страждань і неблагополуччя в сім'ї. Обов'язковим елементом паранджі був чавчан. Таку назву носила сіточка, виготовлена з кінського волоса і призначена для прикриття особи мусульманки від сторонніх поглядів. Такі закриті головні убори узбецькі дівчата носили з 9 років. Трохи пізніше поширеним став багатошаровий головний убір, складається з нижнього хустки з прорізаним отвором для обличчя та верхньої хустки. Поверх узбечки носили чалму. Хустки жінок із заможних сімей прикрашали вишивками з золотих і срібних ниток.

Взуття

Жінки Узбекистану віддавали перевагу чобіт. Для теплої пори року використовувалися легкі моделі з м'якої шкіри, що не мають каблука і задника, з гнучкою підошвою. Вони носили назву ічиги. У них було прохолодно і комфортно навіть у літню спеку. Взимку популярністю користувалися чоботи, виготовлені з гуми або шкіри грубої обробки. Такі вироби прекрасно зберігали тепло в зимові морози.

Галерея

Зшити узбецький костюм для дівчинки дуже просто і можливо в домашніх умовах. Наряд складається з трьох основних елементів – широких штанів, звужених у нижній частині, вільної туніки або плаття з атласу або шовку, а також приталеного халата з запахом або зав'язками. Халат можна замінити короткої жилеткою-кептариком з оксамиту. Сукня або туніка шиється з тканини яскравих, строкатих відтінків, з кокеткою, відкладним коміром, розкльошеними клинами по боках, застібкою спереду. Рукава – широкі та довгі, зібрані в області плеча, під пахвами вставляється ластки. Оптимальним варіантом вважається використання шовку, але при його відсутності краще скористатися іншим легким матеріалом (наприклад, шифоном). На спеціалізованих сайтах в інтернеті можна знайти величезну кількість викрійок, які допоможуть самостійно зшити оригінальний і барвистий узбецький національний костюм.

Роль національного костюма в наші дні

У сучасному світі у будь-якого народу є прекрасна можливість скористатися інноваційними технічними розробками, йти в ногу з прогресом, уважно стежити за останніми трендами моди. І жителі Узбекистану не стали винятком. Але не дивлячись на новітні тенденції, вони залишаються відданими своєму культурного надбання. Узбечки і таджички дуже люблять вдягати традиційні костюми на весілля, різні урочисті заходи та національні свята. Вони широко використовують елементи і деталі народного одягу в сучасному житті, підкреслюють таким чином самобутність і неповторність своєї нації, багатство культурних традицій Сходу і глибоку історичну зв'язок, що йде своїм корінням в стародавні століття.
Узбекистан – напрочуд доброзичлива і гостинна країна, яка притягує таємничої східної красою і мусульманської стриманістю. Не дивно, що чоловічий і дитячий одяг з елементами національного узбецького наряду користується величезною популярністю серед жителів європейських країн.
Якщо у вас виникли питання - залишайте їх у коментарях під статтею. Ми або наші відвідувачі з радістю відповімо на них
Казахський Національний Костюм, Одяг Казахів, Камзол, Казахська Шапка і Костюм Для Дівчинки
Казахський національний костюм – це відображення багатовікової історії і самобутньої культури нації. Він втілює в собі всі особливості становлення стародавнього народу.
Марійський Національний Костюм, Марійський Орнамент, Візерунки на Національному Костюмі у Дівчат
Марійський народ – це фінно-угорський етнос, який представляє собою населення невеликий республіки Марій Ел, розташованої на території Поволжя, сучасної Пермської
Японська Одяг і Костюм, національний Одяг Японії, Вафуку, Юката Чоловіча, Японське Кімоно
Японія не даремно називається країною Висхідного сонця. Вся її культура насичена величчю, таємничістю і неповторною красою. Відображенням розкоші і багатовікової історії
Удмуртська Національний Костюм, Орнаменти та Візерунки на Костюмі, національний Одяг Дівчат
Історія традиційного одягу Удмуртії багата і насичена. Удмуртська національний костюм – не просто предмет гардероба фінно-угорської народності. Це символ працьовитості
Національний Костюм Італії, Італійська Народна Одяг Для Дівчинки Для Сценки, Орнаменти на Одязі
Формування національного італійського костюма бере початок у Стародавньому Римі. В кінці XVIII століття країна стала представляти єдине королівство. На національний