Білоруський Національний Костюм, Народний Жіночий Костюм Білорусів, Сорочка Для Дівчинки Своїми Руками
22.03.2019 0 prostolady

Білоруський Національний Костюм, Народний Жіночий Костюм Білорусів, Сорочка Для Дівчинки Своїми Руками

В закладки
У привітній Білорусії національний костюм надівається не тільки під час важливих свят, але й у повсякденному побуті теж зустрічається. На території пострадянського простору все більше молодих людей звертають увагу на самобутню одяг, додаючи як окремі елементи цієї символіки в загальний стильний образ, так і використовуючи його в повній мірі.

Історія костюма

Колоритні національні костюми – це цінні моменти історії розвитку кожної конкретної народності. Білоруський національний костюм – це справжній історичний атрибут, при ретельному вивченні якого приходить розуміння побутових умов, справжніх культурних і етнічних особливостей далеких предків. Первинне опис білоруського національного костюма датується початком першої половини X століття. Дані про це нечіткі, обривисті, тільки історичні розкопки сприяли відтворенню правдивої національної одягу Білорусії. Також були зіставлені літописні дані про вимоги того часу до традиційної чоловічої і жіночої одязі. На підставі деяких елементів наряду можна судити про походження, соціальне положення, локальному місці проживання, приблизному віці, важливих сімейних привілеї його володаря. Класичний народний костюм в подробицях був розписаний на початку 20 століття. Тоді було встановлено, що класичний варіант білоруського національного вбрання, застосовуваний місцевими городянами, мав певні відмінності від традиційного сільського варіанти: в ньому простежувалися знаки впливу європейської моди. З цієї причини традиційним костюмом республіки Білорусь вважається одяг простого селянина, в якій збереглися риси справжньої самобутності. Ця гостинна країна, де налічується приблизно 22 варіанти традиційного вбрання. За окремими елементами вбрання можна з точністю визначити приналежність до певної місцевості, села або хуторку.

Локальні різновиди

Білоруський національний костюм, зображений на картинках, мав деякі відмінності, які залежать від географії проживання: нараховувалося до 30 локальних різновидів наряду. Відмінною особливістю нарядів простих білорусів є органічне поєднання практичності і декоративності. Одяг шиють на основі натуральних матеріалів, наприклад, дихаючого льону. Національне вбрання цієї народності відрізнялося розкішною вишивкою з переважаючими геометричними та рослинними орнаментами. Під час створення подібних нарядів використовувалося традиційне плетіння, шкіряна обробка, інші види народного декоративно-прикладного мистецтва.

Жіночі та чоловічі вбрання

Білоруси мають простору сорочку навипуск на основі натурального льону, красиву жилетку з міцного сукна і головний убір. Сорочка шилася з комірцем отложного типу і широким нагрудним розрізом. Широкий воріт і нижня частина шати оброблялися вишивкою у колоритному національному стилі. До сорочці покладався помітний пояс яскравого червоного кольору. У деяких моделях штанів також був передбачений пояс і застібка на один гудзик. Так у завершеному вигляді виглядали білоруські чоловічі костюми, представляли собою зразок поєднання практичності і ручного мистецтва.
Жінка одягалися в натуральну лляну сорочку, вишиту вручну національними орнаментами. Поверх неї одягалась спідниця, яку зшивали з різних помітних тканин. Літні сорочки виконувалися з дихаючого льону, зимові – з міцного сукна. Дорослим заміжнім жінкам вироби шилися з понева. Поверх складчастої спідниці йшов помітний вишитий фартух, органічно поєднується за кольором і етнічною узору з внутрішньої сорочкою.

Повсякденний одяг

Всі національні шати білорусів мали чіткі поділу на святкову, повсякденний, весільний, чоловічий і жіночий одяг. Повсякденний наряд складався з традиційною просторої сорочки навипуск зі скромною вишивкою, підперезаній помітним широким поясом. Представники сильної статі носили штани, жилет або однобортний піджак з хлястиком. У жінок вибору в повсякденних нарядах було набагато більше: вони носили лляну кашулю (сорочку) з витонченою вишивкою ручної, спідницю-спадницу, що виділяється кроєм, тоном і візерунком, фартухом. Іноді надягав гарсет – своєрідний жилет з ситцю.

Верхній одяг

Представники сильної статі восени одягалися в суконну епанчу або овечий кожух, вміло обшитий тканиною з ручною вишивкою, деякі представники заможного класу носили теплі хутряні шуби.
Жіночі верхні шати мали більш витончений вид: дівчата куталися в вовняні свитки або овчинні кожушки.

Головні убори

На голову чоловіки одягали у спекотне час широку солом'яний капелюх під назвою бриль. Взимку від холодів рятувала хутряна аблауха – своєрідна тепла шапка, до якої були пришиті чотири хутряні частини: дві з них зав'язувалися нагорі, а інші прямо над підборіддям. Жіночі головні убори несли в собі соціальний і обрядовий зміст. По вигляду визначалося поточне сімейний стан, вік, фінансовий стан дівчини.

Взуття

Для чоловіків в'язалися постоли з лика, натурального пенька, виноградних лоз, заможні селяни взувалися за традицією в шкіряні постоли. В зимову пору носили теплі валянки, підшиті повстю або шкірою. Жіноче взуття мала мало відмінностей від чоловічої: дівчата також одягали плетені личаки, заможні представниці прекрасної статі мали шкіряні черевички – комфортні чаравики, зручні чобітки, міцні валянки.

Дитячий костюм

Дитячий одяг мала мало відмінностей від аналогічних дорослих шат. Білоруський костюм для дівчинки виділявся однією особливістю: малятко, вперше яка вдягнула фартух, вважалася справжньою дівчиною. Потім витончений дівочий вінок змінювався весільної наміткою – це був знак того, що дівчина стала жінкою.

Міська одяг

Одяг городян мали свої унікальні особливості, здійснювалася на основі фабричних матеріалів. Звичайні робітники і ремісники носили традиційний одяг, виконану із темного фабричного матеріалу для повсякденного носіння, з більш світлої тканини – для особливих свят. Представники слабкої статі носили замість довгої просторої сорочки нижню сорочку, поверх якої одягалась коротка блуза. Вона могла бути надіта навипуск або заправлялася в пишну спідницю. Верхнім жіночим одягом у представниць робітничого класу було довге плаття або розшита спідниця зі рясній блузкою. Чоловіча урочиста одяг у ті часи складалася з класичного костюма і піджака.
Наряди городян – представників дрібної буржуазії, справжньої трудової інтелігенції, великих торговців – відрізнялася за способом крою, а використовуваний матеріал був абсолютно різним за якістю.

Особливості

Основні особливості національного ансамблю городян Білорусі – це помітний чоловічий і розписний жіночий пояс, символіка костюмів. Ці елементи несуть в собі символічність, адже крім виконання практичних завдань вони відіграють роль оберега. У теплу пору року практично всі городяни ходили босоніж, представники сильної половини людства не виходили з дому, не опоясавшись. Навіть до відсутності головного убору співвітчизники ставилися з поблажливістю, а ось вийти на вулицю без звичного пояса вважалося ганьбою. Подібним чином ставилися і до фартуху – захиснику жінок. Помітною рисою жіночого вбрання була символічна намитка – своєрідний головний убір, що втілює становлення дівчата жінкою під час весільного обряду. Подібну річ жінки зберігали все свідоме життя.

Переважаючі кольори і відтінки

Головним кольором в одязі білорусів був класичний білий. Відповідно до існуючого легендою, завдяки цьому переважаючим тоном вони і отримали своє пряме назву як нація. Костюми шилися з вибіленого льону. Навіть у ті часи лляні полотна фарбували в сині, пурпурні і бузкові відтінки. Але переважаючим залишився символ чистоти і непорочності – білий. Багато фарбували тканини за власним бажанням, використовуючи для цього природні барвники – натуральні коріння квітучих рослин, соковиті ягоди, свіжі бруньки дерев.

Використовувані тканини

Всі шати шилися на основі дихаючого органічного волокна. В основному для цієї мети застосовувалися: льон, натуральна вовна, конопля та кропива. Льон білоруси іменували «божої свічкою» – це був їхній улюблений матеріал, і практично весь одяг виготовлявся на його основі. Поставлялися на землю білорусів і дорогі матеріали, в їх числі – ніжний шовк і міцний оксамит. Звичайні городяни не могли їх придбати, тому вони застосовували для своїх нарядів тканини, ті, що випускається в селянських господарствах. У подальшому В життя простих білоруських робітників щільно увійшов ситець, з якого шили сорочки.
Для теплих варіантів також застосовувалося сукно і вичинена овчина.

Крій та декоративні шви

Простора сорочка є провідним елементом етнічного костюма, тому спочатку вона робилася без плечових швів: готове полотно, складене вдвічі, кроїли потрібним чином. Далі був придуманий новий крій сорочки, коли робилися вишиті вставки з аналогічної тканини для з'єднання задньої і передньої полички. Відмінною рисою сорочки білорусів був широкий розріз на лівій частині грудей. На колоритних святкових вбраннях у вигляді прикраси додавали на розріз вишиті вставки. Коміри були у вигляді стійки, висотою не більше 3 см При оформленні традиційного костюма застосовувалася витончена вишивка, ніжне мереживо, аплікація, ручне візерункове ткацтво – все це було пов'язане з культурою та звичаями привітного народу. На символічні фартухи пришивалось покупне або саморобний мереживо. Довгі спідниці для дівчат кроїлися з двох рівнозначних половинок. Під час використання розкроєного сукна на ньому відзначалися 3-6 поздовжніх частин. Далі виріб сшивалось і збиралося в збірку.

Додаткові аксесуари та прикраси

Основним аксесуаром традиційного костюма був широкий чоловічий пояс. Його ткали в кожній родині самостійно, оформлення було унікальним. На підставі цього елемента визначався рівень добробуту сім'ї. Заможні люди оперізувались шовковими зразками з золотим або срібним вплітанням. Деякі пояса залишаються донині справжніми шедеврами прикладного мистецтва. Прикрасами були і підвіски з доступних матеріалів – кістяні або дерев'яні, кам'яні амулети. Жінки доповнювали свій образ помітними намистом з крихкого скла або бурштину, заможні дами носили на шиї перли або рубін, могли собі дозволити вироби з огранених каменів, підвіски, набори з рідкісних самоцвітів.

Оформлення національного костюма

Нарядні спідниці, фартухи обрамлялися колоритними білоруськими орнаментами. Ними також оформлялися чоловічі просторі сорочки. Візерунки вишивалися червоною ниткою на білій тканині. Орнаменти простежувалися не тільки на повсякденних предметах одягу, але і на рушниках, що були в той час в ужитку. В ручну вишивку вкладав особливий сенс: вона могла містити елементи, які уособлюють річні цикли та свята врожаю. Майстрині могли вишивати цілі орнаментальні пропозиції на предметах одягу, наділяючи її особливим змістом. Візерунок на селянському вбранні служив не тільки прикрасою, але і своєрідним магічним заклинанням, захисним оберегом або талісманом.

Образи

Сценічний костюм виглядає дуже ефектно, адже він є втіленням поняття сучасних білорусів про образі своїх предків. Протягом тривалого історичного шляху розвитку споконвічний наряд білорусів зміг зберегти характерні особливості тканинного крою, способи оздоблення і варіанти традиційного носіння. В якості ідеальних образів з впровадженням окремих національних елементів варто відзначити наступні приклади:
  • щоб створити стильний образ у вигляді етно-кэшуал, стане в нагоді стильна сорочка, обрамлена яскравої етнічної вишивкою, гармонійно поєднується з вузькими джинсами або зі спідницею;
  • сукня, оформлене багатою вишивкою в первісному білоруському стилі, приверне увагу оточуючих;
  • біла простора футболка, красиво оформлена етнічним орнаментом, підійде будь-якому молодому хлопцеві і юній дівчині;
  • все частіше можна помітити традиційні або стилізовані весільні вбрання в споконвічно білоруському стилі;
  • дитячий одяг, оформлена етнічними візерунками, виглядає цікаво і привабливо.
Стилізований костюм для жінок відрізняється довжиною збірної спідниці, де взуття відіграє важливу роль. Юні модниці вибирають вишукані шкіряні чобітки або черевички, що гармоніюють з костюмом. У сучасному образі найчастіше застосовується витончена зачіска замість традиційного головного убору.
Незважаючи на стійкість етнічного образу, костюм многовариантен і в образній, і композиційній формі.
Якщо у вас виникли питання - залишайте їх у коментарях під статтею. Ми або наші відвідувачі з радістю відповімо на них
Марійський Національний Костюм, Марійський Орнамент, Візерунки на Національному Костюмі у Дівчат
Марійський народ – це фінно-угорський етнос, який представляє собою населення невеликий республіки Марій Ел, розташованої на території Поволжя, сучасної Пермської
Казахський Національний Костюм, Одяг Казахів, Камзол, Казахська Шапка і Костюм Для Дівчинки
Казахський національний костюм – це відображення багатовікової історії і самобутньої культури нації. Він втілює в собі всі особливості становлення стародавнього народу.
Удмуртська Національний Костюм, Орнаменти та Візерунки на Костюмі, національний Одяг Дівчат
Історія традиційного одягу Удмуртії багата і насичена. Удмуртська національний костюм – не просто предмет гардероба фінно-угорської народності. Це символ працьовитості
Національний Костюм Італії, Італійська Народна Одяг Для Дівчинки Для Сценки, Орнаменти на Одязі
Формування національного італійського костюма бере початок у Стародавньому Римі. В кінці XVIII століття країна стала представляти єдине королівство. На національний
Німецька Національна Одяг, Народний Жіночий Костюм Німеччини, Німецький Стиль в Одязі
Строгість в сукупності з простими лініями крою – відмінні риси німецької національної одягу, впізнанною завдяки популяризації колоритних фестивалів. Костюми перших