Німецька Національна Одяг, Народний Жіночий Костюм Німеччини, Німецький Стиль в Одязі
26.04.2019 0 prostolady

Німецька Національна Одяг, Народний Жіночий Костюм Німеччини, Німецький Стиль в Одязі

В закладки
Строгість в сукупності з простими лініями крою – відмінні риси німецької національної одягу, впізнанною завдяки популяризації колоритних фестивалів. Костюми перших поселенців на німецькій землі складалися із звіриних шкур і утеплених жупанів, які пізніше перейняли елементи римського шати. Вже з періоду Реформації формуються національні особливості одягу: за типом і кольором костюма судять про регіон проживання людини, його статус і добробут.

Що відноситься до етнічного костюму німців

З XVII століття німецька національна одяг потрапляла під суворий регламент міських законів, що визначають крій, зовнішній вигляд, матеріал і аксесуари для кожного стану. Розрізняють два підвиди етнічного вбрання Німеччини: дірндл (виключно жіночий костюм) і трахтен (чоловічий і жіночий варіант). Дірндл вважався костюмом дівчат, які перебували в служінні, і селянок. Наголос робили на зручність одягу, при пошитті використовували натуральні тканини нейтральних і темних відтінків. Дірндл складався з однотонної або кольоровий блузи, багатошарової спідниці, подъюбника, фартуха, жилетки або корсажа на гудзиках або зав'язках:
 • якщо в Баварії дівчата носили розкльошені сукні, то в інших регіонах – кілька пишних спідниць. Традиційно довжина наряду не доходила до землі на 27 см або висоту пивного кухля. Зараз показник варіюється в залежності від культури або переваг модниці;
 • фактуру корсажу надавали пошиттям на китовому вусі. Частіше використовували темні тканини, декорували виріб візерунками, створюваними срібними чи золотими нитками, доповнювали їх ланцюжками і яскравими стрічками;
 • фартухи належало багато прикрашати вишивкою або обв'язувати мереживами. Якщо селянки фартухи шили з льону або бавовни, то багаті фройляйн – з шовку. За кокетливому банту на фартуху дізнавалися, у відносинах дівчина чи ні. Пов'язка зліва говорила про свободу красуні, праворуч – про заміжжя, а бант на поясі ззаду – про вдівстві.
Жіночий трахтен («tracht» перекладається як «носити») відрізнявся білим фартухом, бісером на ліфі і великою кількістю вишитих орнаментів.
Німецьке чоловіче вбрання складалося з укорочених штанів – ледерхозен, жилета, сюртука і сорочки з двох тканинних полотнищ. Для ледерхозен використовувалася замшева шкіра: спереду вироби нашивали клапан, а праворуч - кишеню для носіння ножа. Штани доповнювалися спеціальними підтяжками, прикрашеними національними візерунками. Хлопці хизувалися в укорочених сюртуках, після одруження лацкани одягу ставали довшими. Зараз замість традиційних гетр носять практичні гольфи, хоча у давнину вони вважалися прерогативою мисливців.

Що вплинуло на зовнішній вигляд одягу

Вбрання формувалося під впливом клімату, ландшафту, релігії та одягу сусідніх регіонів. Матеріали застосовувалися в залежності від доходу жителів, що теж вніс лепту у створення типово німецьких речей. Характерні шкіряні штани не завжди були укороченими: спочатку баварці вирішили перейняти моду на французькі довгі робочі штани. Особливості етнічного вбрання:
 • лляні костюми шилися жителями рівнин, в горах слід було носити речі з товстого сукна;
 • в місцевості з дощовою погодою німцями вибиралася дерев'яна або шкіряне взуття, в сухому кліматі плели солом'яні башмаки;
 • у північних регіонах речі відрізнялися хутряною обробкою.
На вигляд народного костюма вплинув менталітет німців, які не допускають розкішного оздоблення. Поширення отримали практичні вбрання з мінімумом витинанки, прикрас і аксесуарів.

Чому так популярна національна одяг

Німецькі костюми залишаються популярними, пропагуються владою. Жителі відзначають зручність етнічного вбрання, продовжують носити подібні наряди на свята та фестивалі. Існують магазини з продажу національних костюмів різних розмірів, дизайнери створюють колекції з використанням елементів старовинного одягу. Німці пишаються древньою історією народу, демонструють прихильність традиціям.

Особливості нарядів

Кожному регіону Німеччини властиві характерні забарвлення національного костюма. Класичний наряд перетерпів зміни, перетворившись в сучасне вбрання, доповнене кокетливими елементами.

Поширені кольори і візерунки

За традицією селяни повсякдень носили практичний одяг у коричневих і сірих тонах, а на свята вбиралися в трахтен блакитного або синього кольору. Блакитні тони асоціювалися з ледарством, неробством. Аристократи вважали за краще вбрання з дорогого матеріалу червоною або зеленою палітрі. Залишається популярним чорний колір вбрання, навіть заміжні фрау ходили в темних національних костюмах. Якщо вдова бажала вийти ще раз заміж, то після покладеного жалоби переодягалася в наряд світлого відтінку. Юні фройляйн воліли дірндл яскравого кольору, частіше дівчата вибирали червоний. Заміжні жінки одягалися в одяг темних тонів синього або зеленого кольору. Традиційним флористичним чи тваринним орнаментом прикрашали одяг прості селянки, знатні фрау володіли нарядами з геральдичними візерунками.

Тканини для пошиття

Одяг селян виготовлявся з лляних і вовняних тканин. Традиційний наряд служниці в XIX столітті складався з товстою багатошаровою вовняної спідниці і лляної фартуха, вже через століття для пошиття костюмів купують сукно, бавовна або шовк. У північних регіонах вибирали вовняну водонепроникну тканину під назвою «лоден». Наряди аристократок кроїли з дорогих привізних тканин, декорували вишивкою, мереживами і срібними гудзиками. Часто на свята дівчата одягалися в білу сорочку з яскравою спідницею червоного, синього або зеленого кольору. Поширеним орнаментом був горошок і дрібна двоколірна клітка «віші».

Крій

Простий крій класичної німецької одягу дозволяв спростити догляд за костюмом, не вимагає дбайливого ставлення. Наряд відрізнявся практичністю, не изминался, залишався яскравим після прання.

Фасон

За фасоном костюма дізнавалися про місце проживання німця, матеріальному становищі, віросповідання і статус у суспільстві. Простора об'ємний одяг була комфортною, не стягувала тіло, не натирав шкіру. При пошитті залишали широкі пройми для просторих рукавів, створювали безліч фасонів спідниць і жилетів. Обтягуючі жилетки дозволяли приховати недоліки фігури, виділити лінію талії.

Різновиди

Німецькі та австрійські національні шати різняться щодо сезону, виділяють робочі та святкові варіанти. Довжина варіюється подолу жіночого вбрання, вибір тканини, аксесуарів і головного убору.

Національний німецький костюм для жінок

Традиційний наряд під назвою «дірндл» спочатку вважався винаходом селянок, але пізніше увійшов у вжиток всіх верств населення. Вбрання складалося з білої блузи і сарафана, зшитого з багатошарової спідниці і корсета. Повсякденні блузи відрізнялися вузькими рукавами, для свят шили сорочки з широкими рукавами і мереживами. Довжина рукавів залежала від часу року. Доповненням жіночого німецького народного костюма служив строкатий або однотонний фартух, який повинен був бути коротше подолу пишною спідниці.

Національний німецький костюм для чоловіків

Чоловічі костюми відрізняються стриманістю, функціональністю, відсутністю зайвих прикрас. При крої вибиралися натуральні матеріали і шкіра, аристократи воліли оксамит і сукно. Складові чоловічого вбрання:
 • зазвичай німці носили штани, сорочка, жилет і піджак. Частіше штани замінювали укороченими шкіряними штанами (ледерхозен), іноді носили шаровари;
 • штани в обов'язковому порядку комбінували з підтяжками, поясами або ременями;
 • мисливці для зручності доповнювали ледерхозен кишенею для носіння ножа, пізніше атрибут прижився в повсякденному костюмі;
 • до штанів одягали вовняні панчохи синього, сталевого або білого кольору;
 • головним аксесуаром костюма вважався краватку, на жилетку прикріплювали ланцюжка або брелоки;
 • на урочисті зустрічі чоловіки носили двобортні піджаки, не обов'язкові в повсякденності.
Німці воліли ходити в капелюхах, які знімали виключно в храмі. Вплив традицій збереглося в Баварії, де чоловіки ходять в зелених головних уборах з орлиними перами.

Національний німецький костюм для хлопчика

Національна одяг для хлопчиків повністю повторює одяг дорослих чоловіків. Малюки носили сорочки, жилети, шорти або бриджі з натуральних тканин на підтяжках. Для повної подібності доповнювали образ мисливської капелюх з пір'ям. На свята сімейство намагалося вбратися в костюми однакового покрою і колірної гами для створення єдиної композиції.

Національний німецький костюм для дівчинки

Костюм дівчинки складався з сорочки, пишною спідниці, жилети і фартуха. Для малятка підбирали блузку з мереживами, яскраву спідницю червоного, жовтого або рожевого кольору, чорну жилетку на гудзиках, розшиту золотими нитками.

Сучасні моделі

Традиційний німецький костюм трансформувався для відповідності сучасним вимогам. Такі вбрання носить молодь, а не тільки старше покоління. Німецький стиль в одязі взяли за основу при створенні колекції від кутюр, запропонувавши дірндл провокаційних забарвлень і варіативної довжини. Асортимент постійно поповнюється, представляючи одяг різного силуету і покрою. Наряди відшивають з яскравого шовку, доповнюють стразами та вишивкою бісером. Ціна національного вбрання становить від 700 до 3 000 євро. Замість закритих сорочок дівчата вбираються в кокетливі мереживні блузи з відкритими плечима, а довгі подоли шати замінили короткими пишними спідницями. Дизайнери пропонують на вечірку фройляйн одягатися в блузку з рукавами-ліхтариками, кольорову спідницю, корсет на шнурівці і розшитий фартух. Завершують образ темними туфлями з пряжками і кокетливою капелюшком.
Чоловікам рекомендують приміряти укорочені штани темно-зеленого кольору з підтяжками і світлу сорочку з короткими рукавами. Залишається надіти туфлі з панчохами і капелюх з пір'ям.

Весільні етнічне вбрання

Наречена відправлялася до вівтаря в самому красивому і дорогому одязі, прикрашеному вишивкою з національними мотивами. Якщо в сільській місцевості німкені шили сукні з простих тканин, то городянки одягалися в консервативні дирндли з цінного матеріалу. Замовлений у швачки національний костюм передавали у спадок. Пізніше нареченої перейняли традицію європейських молодят, що пояснює вибір білосніжних суконь. При купівлі весільних туфель слід було розплатитися дрібними монетами, які фройляйн збирала з дитинства. Букет весільних квітів засушивали на пам'ять як оберіг сімейних уз.

Баварський національний костюм

Баварську етнічну одяг прийнято носити в будні і на свята. Національний стиль залишається в моді в південних німецьких регіонах, чтущих багатовікові традиції. Жіночі костюми складаються з світлих блузок з широкими рукавами, спідниці зі складками, корсету на зав'язках або застібках і фартуха. Якщо в старовину спідниці шили з льону або сукна, то зараз воліють ошатний атлас або шовк. На голові носять кокетливу капелюшок, на шию пов'язують хустку чи стрічку. Зазвичай носять чорну взуття, аксесуарів вибирають сумочку. Взимку одягаються в вовняні штани або пальто з візерунчастими лацканами. Вбрання чоловіків складаються з світлої сорочки з натуральних тканин, вкорочених вузьких шкіряних штанів з бретелями, краватки, гетр і черевиків з пряжками. При похолоданні німці носять куртки із замші та черевики на товстій підошві. Доповненням баварського костюма стане мисливська шапка з пір'ям.

Традиційна одяг колоністів

Колоністи з Німеччини, які переїхали в пошуках заробітку на територію Росії, дотримувалися народних традицій в одязі. Хоча суворий клімат і вніс корективи в костюм, змусивши шити теплі речі. Влітку німкені носили лляні сорочки, поверх яких юні діви одягали строкатий ліфчик, а жінки – ліф з темної тканини. Якщо влітку одягалися в одяг з домотканого полотна, то взимку віталася багатошаровість. Жінки носили теплі вовняні спідниці, зверху носили коротку спідницю і тілогрійку в синіх тонах. В холоду одягалися в білу сорочку з широкими рукавами, яка виднілася складками біля шиї і талії. Костюм доповнювався білим фартушком і очіпком, замінним в теплу пору крислатим капелюхом із соломи.
Чоловіки носили полотняні сорочки з тасьмами і штани з такого ж матеріалу, жилет і куртку або напівкафтан. Належало зверху одягати ще одні штани з цупкого матеріалу. У зимовий час одягалися в сині щільні штани і довгий каптан з рукавами. Поверх накидали на плечі дубленую шубу або кожушок.

Жіночі головні убори

Юні кокетки не носили головних уборів, тільки після заміжжя належало одягатися в очіпок. Якщо селянки носили практичні хустки, то аристократки могли похвалитися чепчиками з золотим шиттям, декорованими стрічками та мереживом. Взимку поверх хусток і чепцов одягали теплу шапку з хутра куниці або бобра. В окремих регіонах Reichenbach і Gutach фройляйн хизувалися в капелюшках з червоними помпонами, а фрау носили подібні убори тільки з елементами чорного кольору.

Національна взуття

У регіонах з прохолодним кліматом майстрували шкіряні черевики з пряжками, в теплу пору носили солом'яну або дерев'яну взуття. Селяни воліли грубі дерев'яні черевики, нагадують козлине копито. Завдяки грубим шкарпетках і припіднятою області у п'яти вони стали взуттям першопрохідців альпійських перевалів.

Аксесуари та прикраси

Сучасне вбрання відрізняється розкішною обробкою порівняно зі стародавніми костюмами. Дівчата нашивають на корсети бісер, стрічки, мереживо та ланцюжка. Кокетливий фартух привертає увагу вишитими орнаментами, збоку красиво зав'язують бант. Жінки обов'язково носять намиста або хустки, капелюхи і сумки. Чоловіки віддають перевагу сюртуки і жилети прикрашати ланцюжками, гудзиками, орнаментом. В комплект входять розцяцьковані підтяжки для штанів, а також шапки з пір'ям або хутряними пензликами. Іноді краватка замінюють вузької атласною стрічкою.

Додаткові елементи жіночого костюма

Жінки можуть вибирати з великої кількості моделей жакетів, створені відомими модельєрами. Розрізняють консервативні і відкриті наряди, доповненням до яких послужать корсети, пальто або жилети. Рекомендують експериментувати з хустками, очіпками і намистом. Загальне враження справляє акуратна спідниця з жакетом, а аксесуари не повинні вибиватися із загальної стилістики.
Традиційні німецькі костюми відповідають області поширення, без слів розповідають про статус носія, вірі, професії і доходи. Серед німців поширеними залишаються баварські шати, зберегли відповідність народним традиціям, не підвладним течією часу.
Якщо у вас виникли питання - залишайте їх у коментарях під статтею. Ми або наші відвідувачі з радістю відповімо на них
Національний Костюм Італії, Італійська Народна Одяг Для Дівчинки Для Сценки, Орнаменти на Одязі
Формування національного італійського костюма бере початок у Стародавньому Римі. В кінці XVIII століття країна стала представляти єдине королівство. На національний
Вірменський Національний Костюм, Національна Жіноча Одяг Вірмен, Візерунки на Костюмі
На зорі зародження Урартского царства (більше 3 тис. років тому) почалася історія вірменського костюма (або «тараза»). Наступним кроком розвитку національної одягу стало
Іспанський Національний Костюм Для Дівчинки Для Танців, Іспанська Народна Одяг Для Хлопчика
Іспанія за багатовікову історію змінювалася численні війни за владу, що і вплинуло на інтерпретацію національного костюма. Місцеві жителі пережили епоху палаючих вогнищ
Марійський Національний Костюм, Марійський Орнамент, Візерунки на Національному Костюмі у Дівчат
Марійський народ – це фінно-угорський етнос, який представляє собою населення невеликий республіки Марій Ел, розташованої на території Поволжя, сучасної Пермської
Французький Національний Костюм, народний Одяг Французів, Костюми 17-го і 18-го Століття
Франція – країна моди, вишуканості і неперевершеного жіночого шарму. Протягом багатьох років вона диктувала свої умови в області одягу, взуття та аксесуарів. Проте багато